Səhifələr: (20) « Birinci ... 11 12 [13] 14 15 ... Sonuncu »  ( Birinci oxunmamış xəbərə keç ) Закрытая темаСоздать темуСоздать опрос

> 01 марта 2009 года, Ваши вопросы - наши ответы!
Guest
Tarix 18 Feb 2009, 12:23
Цитировать сообщение
Unregistered
Salam,
1.cihadcilarla sizin aranizdaki ferq yalniz cihadin duzgun basa dusulmemesindedir,yoxsa diger ferqlerde var?Varsa deyin.
2.Xevaricler cihadcilara deyilir,yoxsa tekfircilere?
3.Bes ixvanlar cihadcilara deyilir,yoxsa tekfircilere?

Cavab:

Salam!
1. Bəli, cihad camaatı ilə əsas fərq budur, lakin bunun içində bəzi məsələlər də var, məsələn, intihar, kafirlərə baxış, kafirlərlə münasibət və s.
2. Xəvaric ümumi vəsfdir, yəni hər ikisi bura daxil ola bilər, amma əsasən təkfirçilərdir və bəzi cihadçılar.
3. İxvanlar tamamən başqa dəstədir. Demək olar ki, ixvanlıq kökdür, təkfir və cihad camaatı isə bu kökün üzərində qurulub, sonradan ayrılan azğın dəstələrdir.
Allah daha yaxşı bilir!
Sağ ol!
Top
AykuT_555
  Tarix 18 Feb 2009, 12:34
Цитировать сообщение
Unregistered
SELAMUN ALEYKUM VE RHMETULLAHI VE BEREKETU
1.Hz.Muaviye’nin oğlu Yezid hakkında nasıl düşünmeliyiz.Tenkit edilebilir mi? ÖZELLİKLE MÜSLÜMAN mıdır? Dua edilebilir mi? Hüns-ü zan yapabilir miyiz.
2.Hz muaviyeye ehl-i sünnet alimlerinin ve bilhassa imamı azam hz bakışı nasıldır? hakem olayı hz muaviyenin haksız olduğunu kanıtlar mı? Şu ifadeyi kullanmak doğru mudur? "hz ali haklıydı ama hz muaviye de haksız değildir?" Hz muaviye hakkında geniş bilginizi rica ediyorum.
3.Selman-ı Farisi'nin (r.a.) 250 yaşında vefat ettiği doğru mudur? Selman-ı Farisi hakkında bilgi verir misiniz?
4.Peygamber Efendimiz bir hadislerinde "Kime teklif ettiysem bir müddet bekledi, ama Ebubekir hiç tereddüt etmeden hemen kabul etti" buyuruyorlar. Oysaki Hz. Hatice ve amcası Varaka b. Nevfel de hemen kabul etti. Bu bağlamda niçin efendimiz Hz. Ebubekir’in ismini anıyor da diğerlerini söylemiyor. Bu hadisi nasıl anlamamız lazım. 2. Ayrıca Varaka b. Nevfel de Efendimizi kabul etmesine rağmen ilk Müslümanlar arasında ismi geçmiyor. Bu noktayı da açıklayabilir misiniz?
5.Ebu Bekir’in imanı bir kefeye ümmetimin imanı bir kefeye bırakılırsa Ebu Bekir’inki ağır basar, diye bir hadis var bazı kitaplarda. Biraz araştırdım kaynağını bulamadım. Böyle bir hadis var mı varsa kaynağı nedir? Bir de başka hadis var eğer yedi gök tabakası ve yedi yeryüzü tabakası terazinin bir kafesine bırakılır Ali’nin imanı da bir terazinin diğer kefesine şüphesiz Ali’nin imanı ağır basar. Şimdi benim anlamadığım iki hadiste tüm imandan bahsediyor nasıl oluyor?
6.Cennetle müjdelen 50ye yakın sahabe varmış isimleri nedir?
7.Hz. Ali'nin kabri nerededir?
8.Sahabelerden günahkar olanları da var mıdır?
9.Ashabı suffa ilk olarak yetim yurdu olsa bile sonrada islam ve iman eğitimi alınacak yer olarak kabullen mişdir. bu doğru mu? Peki ashabı suffayı hz. ömer neden kaldırıyor?
10.Baldıza nikah düşmez diye biliyorum. Ama hz. Osman, efendimizin iki kızıyla da evlenmiş. biri ölünce diğeriyle evlenmiş. bu olayı anlayamadım.
11.Eshab-ı Kiramın hepsi cennetlik midir? Eğer hepsi cennetlik ise hepsinin cennetlik olduğuna dair bir bilgi Kur'an-ı Azimmüşşan'da geçiyor mu?
12.Bugün cuma hutbesin de hoca hicrettten bahsetti. ve orda şöyle bir olaydan bahsetti. mekkeden medineye müslümanlar hicret ettiği zaman medinede bulunan müslümanlardan birden fazla eşi olanlar hicret eden müslümanlara benim eşlerimden beğendiğini boşayıp sana nikahlayabilirim demişler ve hoca bunun çok büyük faziletli bir davranış olduğunu anlattı cemaata hutbesinde. Şimdi 1) böyle bir olay gerçekten olmuşmudur? 2) Böyle birşey gerçekten bir fazilet midir?
13.peygamber efendimizi hayatta görenlere sahabe diyoruz. Peki uyuyan bir insana peygamberimiz baksa o kişi sahabe olur mu?
14.Sahabelerin peygamberlikle alakası var mı? kesin bir cevap ve acıklamalı bir cevap yazarsanız memnun olurum.
15.Hz. Hamza peygambermidir? Bir baska insan vesveseden nasıl kurtulur?
16.1- Hayatüs sahabe 3.ciltte Hz. Ömerin Hz. Alinin kızı ümmü gülsüm ile evlenmek istediği ve Hz. Alinin kızını Hz. Ömere gönderdiği, Hz. Ömerin kızın eteğini kaldırp baktığı yazılıyor, bu hareket Hz.ömer gibi ulul azm bir sahabinin yapacağı bir harekete benzemiyor, acaba bu hadisenin aslı, kaynağı nedir? 2-sahabe efendilerimizin hayatını anlatan güvenilir bir eser tavsiye edebilirmisiniz?
17.Birinci Akabe Biatındaki altı kişiden birisinin ismini bulabildim (Esad bin Zürare radıyallahü anh) diğerlerinin ismini cevaplayabilir misiniz.
18.Hz. Hatice Hz. Muhammede vahiy gelmezden önce yani müslüman olmadan önce nasıl yaşardı tesettürlü müydü, açık mıydı. Dini inancı nasıldı. Hz. Muhammed Peygamber olmadan evvel nasıl bir inanca sahipti. 40 yaşına kadar ki süreç peygamberimiz için ehli fetret sayılır mı. Hz. Muhammed peygamberliğindan sonra Hz. Hatice iman etmeseydi Hz. Muhammedin dinine itaat etmeseydi Hz.muhammed nasıl davranırdı onu boşar mıydı.
19.Hz.Ali(r.a.) hakkında neden "Kerremellehü veche" tabiri kullanılır. Anlamı nedir?
20.HZ. ALİ'NİN ALLAH'IN ARSLANI OLDUĞUNA DAİR SABİTLENEN HÜKÜM VAR MIDIR?
21.1) Usulcüler ne demektir? 2) Usulcüler ile hadisçilerin sahabe tanımı arasında fark var mıdır?
22..Soru:Hz.Ebubekir, Hz.Ömer ve Hz.Osman'ın halifeliklerini kabul etmeyip onların hilafetlerini batıl görmek bir kişi dinden çıkarır mı? 2.Soru:Eshab-ı Kiram icmai dinde senet midir? Yani her yaptığı tartışmasız doğru mudur? Sahabeler yanılmaz, yanlış yapmazlar mı? Örneğin, şiilerin dediği gibi Hz.Ali yerine yanlışlıkla Hz.Ebubekir'e biat ederek Hz.aliAli'nin hilafet hakkını Hz.Ebubekir'e vermiş olabilirler mi?
23.Bazıları Abdullah İbn-i Ömer'in sünneti zahiri ve şekli anladığını iddia ediyor. Bu doğru mudur? Diğer sahabilerden veya Peygamberimizden bu konuda bir uyarı olmuş mudur?
24..hz Hasan çok evlenip, boşanmasıyla da üne sahiptir. Hatta bir ara babası Hz.Ali, bu yüzden, onun evlendiği kadınların kabilelerinin kendi ailesine karşı düşman olacaklarından korkarak, Kufelilere açıkça oğluna kız vermemelerini söylemiş.(Zehebî, Siyer A'lami'n-Nübelâ, Beyrut 1406/1986,III,267)Allah Teala’nın helal edip hiç hoşlanmadığı şey keyfi eş boşamaktır. Onun için bu boşamalar keyfi mi yoksa zaruri bir sebebe mi bağlı. Zaruri ise sebebini ve konuyu açıklar mısınız?
25.İnternette Hz.Ali'ye atfedilen ona ait olduğu söylenen resimler görüyorum. Bu resimler gerçekten de Hz.Ali'ye mi ait? Gerçekten Hz.Ali'ye ait ise Hz.Ali'nin resimlerinin çizilmesi günah mı?
26. Cemel Vakası nedir. Konu ile ilgili hadisler var. Hz. Aişe ra. Hz.Ali ra. ile hilafet için savaşmak için mi yola çıkmıştı. Eğer öyleyse nasıl olabilir bu?
27.ashabi bedir'in uzun isimler listesi var bunu okumanin hikmetini ve fazileti hakda bilgi vere bilirmisiniz en kısa zamanda
28.Soru: Hz.Hasan'ın 100'e kadar kadınla evlendiğini ve sonra onları boşadığını okudum.Peki ama peygamber efendimiz en sevmediğim şey kadın boşamaktır demiştir.100 kadar kadın alıp sonra onları boşamak peygamber efendimizin torunu olan Hz.Hasan'a yakışıyor mu? 2.Soru:Bazı şahıslar Ebu Süfyanla karısı Hind için onlar aslında müslüman olmamamışlar onlar sadece Mekke'de yaşayabilmek ve müslümanlar tarafından öldürülmemek için müslüman olmuş gibi görünmüşlerdir diyor bunun için ne diyorsunuz?
29.Cabir bin Abdullahın hayatı ve hadise dair görüşleri, hadis yönünü ön plana çıkaran görüşleri hakkında bilgi verir misiniz?
30.Hz. Ebubekir (r.a) in "Ya rab! Benim vücudumu öyle büyüt ki, cehennemi doldurup başkasına yer kalmasın" sözü nasıl yorumlanmalıdır. Bunu "Dini yaymak için, başkalarının İslam'ı yaşayabilmesi için, bazı hususlarda Allah'a isyan şeklinde yorumlamak doğru olur mu?
31.(Ebül'ulâ el Mevdûdî, İslâmda İhyâ Hareketleri, s. 33), (Hilâfet müessesesinin zayıflamasına sebep olan iki şeyden biri, Hz. Osmanın (R.Anh), selefleri kadar liderlik ehliyetine mâlik bulunmamasıydı.) ve Seyyid Kutub (Adaletül-ictimâiyyetü fil-islâm) kitabında buna benzer ifadeler kullanmakta. Ehli sünnet alimlerimize göre Hz. Osman ehil değil miydi veya böyle ifadeler hadis-i şeriflerle üstünlüğü bildirilen Zinnûreyn hazretlerine saygısızlık olmuyor mu? Nasıl düşünüp inanmalıyız. Aydınlatır mısınız?
32.Ebu Hüreyrenin bazı rivayetlerinde hadislere kendi anlayışını, kendi içtihadını da ilave ettiği bazı kaynaklarda ifade ediliyor. Örneğin, Müslümanın naaşını taşıyanın abdest alması gerektiğini ifade etmesi örnek veriliyor.Bu doğru mudur?
33.1.Soru:Hz.Ali'nin katili Abdurrahman İbni Mülcem'e Hz.Hasan tarafından kısas mı yapıldı? 2.Soru: Hz.Hasan'ın çocukları Kasım ile Ebubekir Kerbela'da şehit mi edildi? 3.Soru: Hz.Hasan'ın Muaviye'nin oğlu Yezit ile evlendirileceği vaadiyle kandırılan karısı Cade Binti Eşas tarafından zehirlenerek şehit edildiği doğru mu?
34.Muhallim bin Cüsame adlı sahabi, bir kişiyi La ilahe illallah dediği halde onu öldürdü. Efendimiz o sahabeyi çağırtıp neden yaptığını sorunca o da, o kişi korktuğundan dolayı söyledi, samimi değildi, onun için öldürdüm. Efendimiz bunu tasvip etmeyip, sen o kişinin kalbini yarıp baktın mı, niye öldürdün. Daha sonra o sahabe vefat etti, mezara gömüldü. Ancak toprak onu dışarı attı.(A.Cevdet Paşa, Kısas-ı enbiya, I , s.264, vd.) Bu sahabe küfre mi düşmüştür, yoksa günahkar bir Müslim dir?
35.Hz. Alinin kılıcı zülfikar kılıncının sudan çıkdığını söylüyorlar. Aslı var mı?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1. O müsəlmandır, sadəcə böyük xətaları olub. Bir müsəlman kimi onun üçün bağışlanma diləmək olar, amma xətaları yada düşəndə adamın dili gəlmir.
2. Biz deyirik ki, Muaviyyə (r.a.) o addımında səhv idi, Əli (r.a.) isə o məsələdə haqq idi. Muaviyyə (r.a.) böyük səhabələrdən olub, Quranı yazanlardan idi, onun xəlifəliyi zamanı din geniş yayılıb, islam dövləti daha da böyüyüb və qüvvətlənib.
3. Bəli, İrandan gəlmiş səhabə olub. İslama gəlişi də qəribə olub.
4. Çünki peyğəmbərimiz (s.a.v.) ağzında sözünü qurtarmamış Abu Bakr (r.a.) razılaşmışdı. Amma başqaları sona qədər qulaq asdılar, məsləhət etdilər və sonra qəbul etdilər. Kişilərin içində qəbul edən birinci o sayılır.
5. Hər iki hədis zəifdir, baxmayaraq hər iki səhabənin fəzilətləri barədə kifayət qədər deyilib.
6. Məsələn, 10 nəfər müjdələnən, Ukaşa (r.a.), peyğəmbərimizin zövcələri, Fatimə (r.a.) və s.
7. İraqın Nəcəf şəhərində.
8. Səhabələr məsum deyildilər.
9. Onlar ehtiyaclı səhabələr idilər və məsciddə qalırdılar. Ömərin (r.a.) vaxtında onlar təmin olundular və məsciddən çıxarıldılar.
10. Bəli, biri öləndən sonra digəri ilə evlənmişdi.
11. Bəli, hamısı cənnətlikdir. Kifayətdir ki, Quranda neçə yerdə deyilir ki, Allah Təala onlardan razıdır və onlar da Allahdan.
12. Bəli, belə olub və fəziləti də var. Sadəcə olmayıb ki, hansından xoşun gəlir.
13. Xeyr.
14. Xeyr. Ola bilər ki, belə əlaqəsi olsun ki, Allah Təala necə peyğəmbərləri seçibsə, hər biri üçün də səhabələri o cür seçib.
15. Xeyr, o bizim peyğəmbərimizin (s.a.v.) əmisidir.
16. Sadəcə Ömər (r.a.) Ummu Guslumun topuğuna baxıb.
17. Baxaram, İnşəAllah.
Ovf ibn əl-Haris, Rafii ibn Malik, Qutbə ibn Amir, Uqbə ibn Amir, Cabir ibn Abdullah ibn Riab.

18. Müşrik idi.
19. Bəziləri işlədir bu kəlməni, yəni uşaqlıqdan qəbul edib və başqa dində olmayıb.
20. Bu kəlmə əsasən Həmzə (r.a.) üçün deyilir, amma Əli (r.a.) də çox güclü olub.
21. Üsulçularda əsasən başqa əqidələr də qeyd olunur, bəzən üsulu-fiqhə böyük yer verənlər sayılır. Əhli-hədis əhlindən fərqlənirlər.
22. Səhabələr məsum deyil. Amma qeyd etdiyin mövqe şiəlik yox, rafizilikdir və Əlinin (r.a.) özünə tənə etməkdir.
23. Sual aydın olmadı.
24. Bu olub, lakin biz səhabələrin eyiblərindən danışmırıq.
25. Xeyr, bu yalandır. İslamda əslən şəkil çəkmək olmaz.
26. Bu xilafət döyüşü olmayıb və həmçinin Aişə (r.a.) ilə Əli (r.a.) arasında da olmayıb. Bu yürüş Osamnın (r.a.) qatillərini öldürmək üçün atılan addım idi.
27. Onların həyatlarını oxumaq yaxşıdır, öz həyatınız üşün ibrət alın.
28. Həsən (r.a.) ola bilər ki, ictihad edib, biz deyirik ki, Həsən (r.a.) məsum deyil. Əbu Sufyan (r.a.) və Hind (r.a.) barədə deyilənlərin hamısı yalandır.
29. Bunu bilmirəm, baxmaq lazımdır.
30. Bu onun barəsində yalandır.
31. Bu iki müəllifi oxumaq məsləhət deyil, onlar peyğəmbərimizə (s.a.v.) və səhabələrə qarşı dil uzadıblar.
32. Buna baxmaq lazımdır, çünki bu səhabənin adına bir çox firqələr yalan və böhtanlar yağdırıblar.
33. 1. Xeyr. 2. Bəli. 3. Xeyr, yalandır.
34. Xeyr, küfrə düşməyib, sadəcə ictihad edib və peyğəmbərimiz (s.a.v.) dedi ki, bir də belə etmə.
35. Xeyr.

P.S. Sizdən xahiş edirik, gələcəkdə suallarınızı 5-5 parçalayın, belə çox suallara bir post daxilində cavab vermək, sonradan onu oxumaq həm sizə, həm bacı-qardaşlara, həm də bizə çətindir.

Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Top
AykuT_555
  Tarix 18 Feb 2009, 13:04
Цитировать сообщение
Unregistered
SELAMUN ALEYYKUM VE RAHMETULLAHI VE BEREKETU
1.. HZ Ömer Ebu Hüreyreye güvenmesi gerekmiyor mu. Niçin ona fazla rivayet etmemesini söylüyor?
2.Aşere-i mübeşşere arasındaki savaşların çıkış sebebleri nelerdir.
3.peygamberimizin(s.a.v.) canına almaya uğraşan hz. hamzayı öldürtüp kalbini yiyen peygamber(s.a.v) ve ashabına işkence eden ataya sahip ve kendiside hz. aliye camilerde küfrettiren muaviyeye neden hz. deniliyor? dini makamına alet eden muaviyeye neden saygı gösteriliyor??
4.HZ. ÖMER efendimiz islam geldikten 6 yıl sonra islama girdi. peki HZ. ÖMER EFENDİMİZİN islama sonradan girmesine ragmen üst manevi derecelere ulaşmasının sebebi ne idi
5.Hz.osman'ın ebu zerr gıffari (r.a) yi rebeze çölüne sürgüne gönderdiğini okudum.Ve biri bana bunu sordu cevaplayamadım
6.Peygamber Efendimiz bir hadisi şeflerinde mana olarak: Ashabım gökteki yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız selamete kavuşursunuz hadisi mevcut. Ancak sahabenin bazılarına bakıyoruz, hatalı işleri mevcut, fitneye sebep olabilecek hareket içerisindedirler, bir diğeri zekatını vermiyor vs. yani bütün sahabeler bir Hz. Ebubekir, Hz.Osman gibi değil. O zaman ortaya çelişki gibi bir şey çıkmıyor mu? Hadisten murat nedir? Açıklar mısınız?
7.Sahabelerden Nevfel (ra) dirilmiş midir?
8.Hz. Hüseyinin Yezide beyat etmemesi doğru mudur?
9.Zeyd bin Sabitin çok kısa zamanda iki dil öğrendiğini öğrendim. Acaba kendisinin bunu nasıl yaptığını anlatan bir yazı var mı? Daha doğrusu Peygamberimiz (s.a.v) kendisine hangi yöntemleri tavsiye etmiş?
10.Hassan b.Sabit, Mıstah b.Üsase, Hanne binti Cahş gibi müminlerin bağışlanmama sebepleri tevbe etmemeleri midir.
11.Hz.Ammari hz. muaviye mi öldürüyor? Allah resulu(a.s.m) diyor ki bil mana hz ammarı ödürecek kavim ne azgin kavimdir diye.
12.Kuran-ı Kerimde "Kim bir mümini kasten öldürürse cezası ebediyen cehennemdir"buyurulur. Sahih hadiste de ïki müslüman bir birine kılıç çekerse ölende öldürende cehennemdedir" buyurulur. Peki Hz. Osman ve Hz Ali dönemlerinde büyük sahabeler bir birlerini farklı içtihadlar yüzünden öldürmüştür. Bunların durumu ahirette ne olacak ve farklı ictihad yüzünden müslümanların birbirini katletmesi doğru mu?
13.Hz. Alinin üç oglu mu vardı. Hasan, Hüseyin ve Muhsin? Peki Muhsin neden tarihte hiç önümüze çıkmıyor?
14.Sahabelerden maddi durumu elverişli olduğu halde evlenmeyip islama hizmet edenler varmıdır?
15.HZ Ömerin bir dönem hırsızlığı serbest bıraktığını veya caiz gördüğünü duydum, doğru mudur?
16.Şiilerin iddaasına göre Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir Uhud savaşı sırasında Hz. Muhammed efendimizi yalnız bırakıp kaçmışlar ve peygamberimizin yanında sadece Hz. Ali ve bir kaç sahabe kalmış. Hatta Hz. Ömer bu konuyla ilgili olarak savaşta dağın tepesine doğru öyle bir sıçrayarak kaçıyordum ki kendimi bir ara ceylan gibi hissettim demiş. Bu idaalar hakkında neler söylenebilir?
17.Sahabeler sohbetleri bitip dağılırken asr suresini okuyup öyle dağılırlarmış." Hikmeti nedir bununla ilgili bilgi verebilir misiniz?
18.Sa'd bin vakkas hakkında bilgi verebilir misiniz? Oğlu hz.hüseyin i öldüren ordunun başında olduğu içinde kendisi kötü bir insan mıdır?
17.Hz. Ömerin ezanda Hayya hayril amel ifadesini kaldırdığı söyleniyor ve essalatu hayrun minen nevm ifadesinin de sonradan eklendiği söyleniyor bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
18.Hz. Ali efendimiz, Hz. Fatıma validemizin üstüne evlenmek isteyince, bunu yapacaksa önce benim kızımı boşasın demiştir. Bunun hikmetini anlatır mısınız?
19.Hz. Cafer (r.a.) mute harbinde atının ayaklarını biçerek savaş alanından çıkmayacağım ve şehit olacağım diyerek savaşmış ve şehid olmuş. Acaba atından indikten sonra binmeyeceğim mülazahasıyla atını öldürmesi uygun mudur. Bunun hikmeti nedir? Biçmese olmaz mıydı? Ayrıca şehit olacağım düşüncesiyle zırh giymeyen sahabeler var. Tedbirsizlik değil mi bu. Sorularımı hayatüssahabe 1. cildinden okuduklarıma binaen yazıyorum.
20.Peygamberlerden sonra en üstün insanlar peygamberimizin sahabeleridir. Bir zattan şunu duydum ahirzamanda gelecek olan Hz. Mehdi sahabelerden daha üstündür ve sıddıkiyet makamıyla aynı seviyededir. Böyle bir şey var mı? Sahabeler mi üstün Hz. Mehdi mi?
21.Hz Alinin de çok evliliği var. Hz Ali dörtten fazla evlilik yapmışsa Kuranı Kerimin dörtten fazla evlilik yasağına uygun düşmüyor. Buna nedersiniz?
22.Şii alimler neden Ebu Hureyreden rivayet edilen hadisleri kabul etmiyorlar?
23.Benim çevremde 2 kişi var bunlar da çok yakınım. Hz. ömer, osman ve aişe yi kabul etmiyorlar. Hz. ömer ve osmanın peygamber efendimize çok kötülük ettiklerini söylüyorlar. ben onları uyarmaya doğru olanı söylemeye çalışıyorum ama her defasında tartışıyoruz. hatta benim yoldan saptığımı bile söylüyorlar. sizce ne yapmalıyım. onlar için üzülüyorum.
24.Kur'an-ı güzel okuduğu zaman kendisini dinlemek için gökten meleklerin geldiği Sahabenin ismi nedir?
25.Halifelik ilk olarak Hz. Alinin Hakkı mıydı?
26.Sahabelerin Peygamber Efendimizin kanını içtiklerine dair bir kaç hadis okudum ve çok şaşırdım. Ne de olsa dinimizde bunlar yasak. Bu konuda bilgi verir misiniz?
27.Hz. Osman'ın evi asiler tarafından kuşatılmış ve onun evine su verilmesi engellenmiş. Hz. Ali de böyle bir durumda gidip ona su vermiş .Ona su verirken aralarında ne gibi bir konuşma geçmiş?
28.Peygamberimizin hanımları arasındaki kıskançlıkları nasıl değerlendirmeliyiz?
29.Hz. Ali ile Hz. Muaviye ordusu arasında geçen savaş ve kerbela hadisesinden dolayı Hz. Muaviyeye bakışımız nasıl olmalıdır?
30.Halid bin Velid ra. hakkında mevzu bahis yapılan olaylardan biri de Malik bin Nuveyre arasında geçen vakıadır. Bu vakıayı dillendirenler Halid bin Velid'i r.a. suçlu görmektedir. Olayın aslı nedir? Halid bin Velid nasıl müsüman olmuştur?
31.Hz. Ömerin Ümmü gülsüm ile evlenmek istemesinin sebebi nedir?
32.Sahabe nedir?
33.Abdurrahman b. Avf Bedir savaşında Ümeyye b. Halef ile oğlunu esir almıştır.efendimizin müezzini Bilal b.Ebi Rebah o sırada savaş alanında din düşmanı olan ümeyye b.halefi arıyordu öldürmek için.ve onları gördü.esir edilmiş olarak ve diyordu:o kurtulursa ben kurtulmayayım diye bağırıyordu ve sesi duyanlar gelip etraflarını cevirdiler ümeyye de orda öldürüldü. alınan esir silahsız teslim olmuş. fidye ödemeye razı. yapılan bu muamele doğru mudur?
34.Sahabeler sünnet olmuşlar mıdır?
35.Mekkelilerle Medineliler arasında kardeş seçiliyordu ama Hz. Hamza Mekkeden seçildi neden?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1. Bu səhih deyil.
2. Osmanın (r.a.) qatilləri.
3. Heç kəs atasına görə cavabdeh deyil. Əgər kimsə belə deyirsə, özünü peyğəmbərdən (s.a.v.) və Əlidən (r.a.) daha qeyrətli göstərir? Peyğəmbər (s.a.v.) Muaviyəyə (r.a.) Quran yazmağı həvalə etmişdi. Bu sualı Həsən (r.a.) və Huseynə (r.a.) verin ki, nə üçün Muaviyəyə (r.a.) beyət etmişdilər? İnşəAllah, qiyamət günü bu adamlar Muaviyəyə (r.a.) cavab verərlər.
4. Təbii ki, ən birincisi, onun fəzilətləri, həmçinin şəxsiyyəti. Bunu irəli çəkən biz yox, peyğəmbər (s.a.v.) idi, səhabələr, xüsusən də Əli (r.a.) idi.
5. Bu yalandan başqa bir şey deyil, sadəcə kimisə harasa yollayanda bəzi qəlbi xəstələr başqa cür təqdim edirlər, adətən pis mənada.
6. Bu hədis göstərmir ki, onlar məsumdur. Sadəcə göstərir ki, onlar fəzilət sahibləridir. Həm də deyilmir ki, onlardan birinə tabe ol. Sadəcə hamısına hörmətlə yanaşmaq lazımdır, məhz səhabə olduqlarına görə.
7. Bunu bilmirəm.
8. Bəli.
9. Bu ola bilər, insan qısa bir müddətdə bir neçə dil öyrənə bilər. Amma bunu necə etməyi bilmirəm.
10. Baxaram, inşəAllah.
11. Muaviyyə (r.a.) yox, onun qoşunundakı adam. Amma hədis səhihdir.
12. Bu məsələyə o aiddir ki, onun qanını halal görsələr, yəni kafir görsələr və s. Amma əgər hansısa bir şübhəyə görə təvil edibsə, lakin müsəlman görürsə, ona aid deyil.
13. Huseynin (r.a.) oğulları çox olub, AbuBakr, Ömər, Osman və s.
14. Ola bilsin, dəqiq bilmirəm.
15. Bəli, tarixdə bir müddət belə olub, cəzanı müvəqqəti dayandırmışdı.
16. Bu yalandır.
17. Baxaram, inşəAllah.
18. O pis insan deyil, o böyük səhabələrdəndir. Onun həyatı barədə məqalə olsa, tapıb qoyarıq, inşəAllah.
19. Qeyd etdiyiniz kitabda zəif rəvayətlər çoxdur, ona görə də bəzi rəvayətlər səhih sayılmır.
20. Xeyr, səhabələr daha üstündür.
21. Dörddən artıq olanlar cariyələr idi.
22. Ona görə ki, onlara sərf etmir. Həmçinin, çox rəvayət etdiyinə görə. Şiələr ondan rəvayət edən alimlərə də tənə edirlər.
23. Sən bacarsan onların şübhələrinə cavab öyrən, sadəcə onları aldadıblar.
24. Baxaram, inşəAllah, amma deyəsən Ubey ibn Kəəb (r.a.) olub.
25. Xeyr, əgər haqqı olsaydı o olardı. Kim belə deyirsə, Əlinin (r.a.) özünü ittiham etmiş olur.
26. Bu barədə səhih bir şey bilmirəm.
27. Əli (r.a.) Osmandan (r.a.) izin istədi ki, döyüşsünlər və Osmanı (r.a.) müdafiə etsin, amma Osman (r.a.) razı olmadı.
28. Təbii hal idi, bu qısqanclığı Fatimənin (r.a.) qısqanclığı ilə müqyisə etdikdə çox az görsənir.
29. O böyük səhabələrdən olub. Biz o müharibəyə görə ona münasibətimizi dəyişməməliyik. Çünki Muaviyəyə (r.a.) tənə etmək, Əliyə (r.a.) tənə etməkdir.
30. Xalid bin Valid (r.a.) məşhur müsəlmandır. Onun barəsində deyilən pis kəlmələr böhtandan başqa bir şey deyil.
31. Ola bilsin ki, Əli (r.a.) ilə olan gözəl münasibəti. Qızı istəyir, Əli (r.a.) də razı olur.
32. Səhabə peyğəmbəri (s.a.v.) görüb, ona iman gətirmiş və bu cür də ölən insandır.
33. Buna baxaram, inşəAllah.
34. Bəli.
35. Buna da baxaram, inşəAllah.

P.S. Sizdən xahiş edirik, gələcəkdə suallarınızı 5-5 parçalayın, belə çox suallara bir post daxilində cavab vermək, sonradan onu oxumaq həm sizə, həm bacı-qardaşlara, həm də bizə çətindir.

Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Top
Vəli
Tarix 18 Feb 2009, 13:57
Цитировать сообщение

Status: İstifadəçi indi forumda deyilПользователь
*

Profil
Qrup: Пользователи
Xəbərlər: 17
İstifadəçi №: 21865
Qeydiyyat: 18-10-2008

es salam aleykum seyh. 1) menim dilimde pelteklik var ( r ) herfini deye bilmiram deyende ( l ) kimi seslenir ( qadr ) suresin yaxsi telefus ede bilmiram bunun bir ziyani var? 2)namazdan 1 saat , saat yarim kecibse azan vermek olar evde ? Allah razi olsun .Es salam aleykum

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1. Xeyr, sən üzürlüsən.
2. Artıq vacib sayılmır, vaxt çox keçib. Amma verə bilərsən.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
PMНаписать письмо
Top
Guest
Tarix 18 Feb 2009, 17:32
Цитировать сообщение
Unregistered
Цитата
Salamua leykum.
Dashiyici ana- ya munasibet sheriyyetde necedir? buna icaze var? yoxsa gunahdir?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Bunun müəyyən şərtləri var. Gərək həmin qadının kişi ilə kəbini olsun. Çünki kəbinsiz əlaqə zinadır. Baxmayaraq ki, ola bilsin bəzi alimlər bunu da caiz görmürlər.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

Salamu aleykum. Cavaba gore cox sagolun. Qardash, dashiyici ana bashqa bir kishi ile elaqede olmur. bir ailenin uhsagini oz betninde dashiyir. Doktor, ana ve atanin huceyrelerini dashiyigi ananin betnine qoyur. Yeni dashiyici ana hemin kishi ile hec bir elaqesi olmur. bu baximdan sheriyet qaydasi necedir?
Allah razi olsun

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Elə problem bundadır, çünki fərqi yoxdur ki, kişinin mənisi qadının uşaqlığına əlaqə ilə girib ya yox. Söhbət bundadır ki, kəbinsiz bu hal zina sayıla bilər, kəbin lazımdır.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Top
AbdAllah
Tarix 18 Feb 2009, 17:42
Цитировать сообщение
Unregistered
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

1) Sheyx, bacim inshaAllah teze doqmalidir. Bilirem ki atasi ushagi ellerine goturub Azan ve igame demelidir ya da shehadat qulaqlarina. Amma atasi cahildise bunlari deye biler?
2) Atasi demirse hansisa sebebe gore, men diye bilerem?
3) Allah rizasi ucun deqiq deyin mene hansi qulaqa ne deyim?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Bunları demək lazım deyil, bu barədə səhih rəvayət gəlməyib.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Top
Leman
Tarix 18 Feb 2009, 18:36
Цитировать сообщение

Status: İstifadəçi indi forumda deyilПользователь
*

Profil
Qrup: Пользователи
Xəbərlər: 34
İstifadəçi №: 7065
Qeydiyyat: 05-11-2007

Цитата
2.FUDEYL İBN YAD həqiqətən islamdan qabaq quldur olubmu onun islama gəlməyi və həyatı barədə qısa məqalə yerləsdirərdiniz xaiş edirik


Cavab:
2. Bəli, əgər məqalə tapsaq, inşəAllah, yerləşdirərik.

as salam aleykum va rahmatullahi va barakatuhu

ФУДЕЙЛ ИБН ИЯД

Хвала Всевышнему Аллаху, дарующему жизнь и лишающему ее. Он сотворил нас из земли и в нее же возвратит. Мы восхваляем Его, просим помощи, веруем и полагаемся только на Него одного. Мы прибегаем к Нему от зла наших душ и непристойных дел. Кого Всевышний направит на правильный путь, того никто с него не собьет. Кого же введет в неверие, тому нет наставника. Свидетельствую, что нет бога, кроме Аллаха, Который наделил нас Кораном, ниспослал нам Посланника Мухаммада и сделал нас посредством Ислама уммой, которая призывает к благому, запрещает скверное и верует в Единого и Вечного. Также свидетельствую, что Мухаммад – Его раб и Посланник, в полной мере выполнивший свою миссию, боровшийся и отдавший все свои силы на пути Всевышнего и показавший людям правильное направление. Кто подчиняется законам Всевышнего и Его Посланника, тот достиг великой победы. Кто же ослушается – блуждает во мраке и неверии.
Вспомните священный аят, упомянутый на прошлой проповеди: “Разве не настало время, когда сердца верующих наполнятся трепетом при упоминании Аллаха?!”[1]
Зададимся вопросом: “Как эти слова Всевышнего воспринимаем мы с вами и какой отклик они находят в наших сердцах?” А теперь сравним свой ответ с восприятием Фудейль ибн ‘Ияда. Вы спросите: “Кто такой Фудейль ибн ‘Ияд?”
Этот человек жил во втором столетии по хиджре во времена аббасидского халифата. Его промыслом был разбой на территории между городами Абивард и Сархас. Он нападал на торговые караваны, занимался разбоем и грабежом. Но интересно, что вместе с этим его имя мы находим рядом с крупнейшими учеными того времени, например, Ахмадом ибн Ханбалем.
Как это понять? Причиной тому стал всего лишь один аят. Нет, даже часть аята. Того аята, который мы процитировали в самом начале: “Разве не настало время, когда сердца верующих наполнятся трепетом при упоминании Аллаха”.
А произошло это следующим образом. В одну из ночей, когда он украдкой пробирался к своей возлюбленной, до него донеслись вышеупомянутые слова из Корана: “Разве не настало время, когда сердца верующих наполнятся трепетом при упоминании Аллаха”. Видимо, чтение было настолько искренним, что услышанные Божьи слова проникли до самых глубин души Фудейля и он воскликнул: “Да, о, Господь мой, настало!”
После, ночь привела его к разрушенному дому, где он вознамерился переночевать. Неожиданно он услышал разговор укрывшихся в этих развалинах мусульман. Одни предлагали: “Давайте продолжим путь”. Другие возражали: “Если мы продолжим путь, то Фудейль нападет на нас. Давайте дождемся утра”. Услышав эти слова, Фудейль произнес: “Я настолько вселил страх в сердца, что люди прячутся в этих руинах, боясь продолжить путь. Сам же провожу ночи в грешном. О, Всевышний, я каюсь пред Тобою и делаю своим покаянием нахождение рядом с Каабой”.[2]
Эта история описывается в начале биографии Фудейля. Когда я ее прочитал, она произвела на меня сильное впечатление. Но продолжение – просто потрясло.
После того, как приводятся высказывания разных ученых о Фудейле, следует повествование истории, связанной с Харуном Рашидом, стоявшим в те времена во главе огромного исламского государства. Как передает Ибн Табатаба: “Во времена правления Харуна Рашида исламское государство было самым лучшим из государств, полным величия, великолепия и блага. Оно занимало самую обширную территорию”.[3]
Та история, которую мы узнаем, имеет особое значение для многих поколений и эпох. На сегодня она актуальна особенно, в связи с тем, что не так давно прошли выборы, и каждому, независимо от того хотел ли он этого или нет, пришлось быть очевидцем разных дебатов, споров, даже чуть ли не рукопашных боев. А все это, в конечном счете, ради власти и получения роли в большой политике. Даннная же история отражает в себе тот высочайший уровень государственного строя, который олицетворял собою исламский халифат и до которого нам уж очень далеко.
Передает нам эту историю один из приближенных к халифу Харуну Рашиду. Имя его Фадль ибн Раби‘а. Так вот, Фадль ибн Раби‘а рассказывает: “Когда правитель правоверных, Харун Рашид с целью совершения хаджа находился в Мекке, то в какой-то момент он обратился ко мне с просьбой:
- Что-то закралось в мою душу, что-то меня беспокоит. Посмотри, нет ли человека, у которого я могу спросить, с которым я могу посоветоваться.
“Здесь Суфъян ибн ‘Уейна”, – предложил я. “Отведи же меня к нему”, – приказал халиф.
И мы направились к нему. Я постучался в дверь. Послышался голос:
- Кто там?
Я сказал:
- Ответь правителю правоверных!
Поспешно выйдя, он обратился:
- О, правитель правоверных, если бы ты отправил за мною, я бы сам пришел.
На что халиф заявил:
- Выслушай то, с чем пришел я к тебе.
Они общались целый час, после чего халиф спросил:
- Есть ли у тебя долги?
Ответ Суфъяна ибн ‘Уейны был утвердительным.
Халиф приказал мне выплатить их. Когда мы вышли, он сказал:
- Твой друг ничем не смог мне помочь.
“Тогда я, – говорит передающий эту историю, – посоветовал другого ученого, ‘Абдур-Раззака”.
Мы направились к нему домой. Я постучался в дверь, и он вышел нам навстречу. После общения в течение часа, халиф, обращаясь к этому ученому, спросил:
- Есть ли у тебя долги?
“Да”, – ответил он.
И халиф приказал мне выплатить их. Когда же мы вышли, халиф вновь сказал:
- Он ничем не смог мне помочь. Найди другого!
Я предложил:
- Здесь Фудейль ибн ‘Ияд.
Мы направились к нему. Придя, мы застали его совершающим молитву. Он читал аят и повторно перечитывал его. Я постучался в дверь. Через некоторое время он спросил:
- Кто это?
Я воскликнул:
- Ответь правителю правоверных!
В ответ послышались слова:
- Какое мне дело до правителя правоверных!
Я спросил:
- “Субхана-лах”, разве ты не обязан быть покорным правителю?!
Он спустился, открыл дверь, а затем поднялся к себе в комнату. Выключив лампу, он укрылся в одном из углов. Мы вошли и начали искать его на ощупь. Первым его обнаружила рука халифа, и Фудейл произнес:
- Сколь нежна рука, если завтра она спасется от наказания Всевышнего.
Халиф промолвил:
- Выслушай то, с чем пришли мы. Да проявит же к тебе Аллах Свою милость.
И тогда Фудейль начал следующее повествование:
- Воистину, когда на ‘Умара ибн ‘Абдуль-‘Азиза было возложено правление государством, он пригласил к себе трех ученых: Салима ибн ‘Абдуллу, Мухаммада ибн Ка‘ба и Раджа ибн Хайва и молвил: “Поистине, я испытуем этим несчастьем. Дайте же мне совет!” Как ты видишь, ‘Умар ибн ‘Абдуль-‘Азиз считал правление государством несчастьем, ты же и твои друзья видите в этом благоденствие и блаженство. Один из собравшихся у ‘Умар ибн ‘Абдуль-‘Азиза, ученый по имени Салим сказал: “Если ты желаешь спасения, то будь соблюдающим пост по отношению к дунья (мирским прелестям и красотам). И пусть твоим ифтаром (разговением) явится смерть”. Второй ученый по имени Ибн Ка‘б дал следующий совет: “Если ты желаешь спастись от наказания Всевышнего Аллаха, то пускай старший из мусульман будет для тебя отцом, средний – братом, а младший – твоим ребенком. Почитай же своего отца, уважай своего брата и будь жалостлив к своему ребенку”. Третий же, по имени Раджа сказал: “Если ты хочешь избежать Божьего наказания, то люби для людей то, что любишь для себя. И не желай для них того, чего не желаешь себе. А после – можешь умирать. Это мои слова и мой совет. Воистину, я сильно встревожен за тебя относительно того дня, когда трудно будет устоять”.
Затем Фудейль добавил:
- Есть ли рядом с тобой, да проявит к тебе Аллах Свою милость, те, кто могут посоветовать аналогичное?
Слушая Фудейля, халиф плакал, да настолько сильно, что потерял сознание. Советник халифа воскликнул:
- Будь милосерден к правителю правоверных!
На что Фудейль ответил:
- Ты и твои приятели убиваете его, а мне советуете быть к нему милосердным?
Через некоторое время халиф пришел в себя и, обращаясь к ученому, произнес:
- Дай мне большее!
Фудейль сказал:
- О, правитель правоверных, поистине, ‘Аббас, дядя Пророка, пришел к Посланнику Всевышнего и попросил: “Предоставь мне должность! Дай мне возможность править!” На что Пророк (да благословит его Аллах и приветствует) ответил: “Поистине, власть явится печалью и сожалением в День Суда. Если ты сможешь сторониться правления и власти, то сторонись!”
Халиф заплакал и вновь попросил:
- Дай мне большее.
Фудейль продолжал:
- О, обладатель красивого лика! Ты тот, кого Всевышний спросит обо всех твоих подданных в День Суда. И если ты сможешь защитить своё лицо от огня Ада, то защити же. Остерегайся желания кого-либо обмануть. Поистине, Посланник Всевышнего (да благословит его Аллах и приветствует) произнес: “Кто будет обманывать тех, кто находится под его подчинением, тот не почувствует даже запаха Рая”.
Плача, правитель спросил:
- Есть ли у тебя долги?
Фудейл ответил:
- Да, у меня долг пред своим Господом. Он еще не потребовал отчета за него. Горе мне, если Он спросит меня. Горе мне, если мне придется доказывать. Горе мне, если мне не будет внушен довод.
Халиф возразил:
- Нет, я имею в виду долги пред людьми.
Фудейль сказал:
- Мой Господь не возложил на меня этого. У меня нет долгов перед людьми. Он велел мне верить в обещанное Им и быть покорным Ему. В Коране Всевышним сказано: “Я сотворил людей и джиннов, чтобы они поклонялись Мне”.[4]
Халиф протянул тысячу динаров и сказал:
- Возьми! Потрать их на свою семью и пусть они помогут тебе в поклонении. Удивленный Фудейль произнес:
- Субхана-ллах, я указываю тебе дорогу спасения, а ты отплачиваешь мне этим?! Пусть Всевышний поможет тебе и удалит от всего неприятного.
Затем он замолчал и больше ничего не произнес”.[5]
Я думаю, что каждый самостоятельно проанализирует эту историю и извлечет полезные уроки. Единственное, хочется заметить, что наша история, история Ислама полна сотнями, тысячами такого рода примеров набожности и праведности. Наша история полна теми, кто достоин быть образцом для подражания. Наша история полна тем, перед чем ощущаешь чувство гордости и надежды.

[1] См., Св. Коран, 57:16.
[2] См.: Аз-Захаби Ш. Сияр а‘лям ан-нубаля’ [Жизнеописания выдающихся ученых]: В 25 т. Бейрут: ар-Рисаля, 1993, т. 8, с. 421-423.
[3] См.: Хасан Ибрахим Хасан. Тарих аль-ислам [История Ислама]: В 4 т. Бейрут: аль-Джиль, 1991, т. 2, с. 53.
[4] См.: Св. Коран, 51:56.
[5] См.: Аз-Захаби Ш. Сияр а‘лям ан-нубаля’. Т. 8, с. 428-431.

as salam aleykum va rahmatullahi va barakatuhu

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Allah razı olsun.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!


--------------------
Умар (р.а) сказал: «Подсчитывайте свои поступки до того, как вам их подсчитают, и взвешивайте свои деяния до того, как их положат на весы Судного Дня. Ведь если вы взвесите свои поступки сегодня, то это облегчит ваш расчет завтра. И готовьтесь к вашей главной встрече в жизни: «В тот день вы предстанете (перед Аллахом), и не скроется из вас скрывающийся»
(«Аль-Хакка», 18) («Манакыбу Умар ибн Аль-Хаттаб» имама Ибн Аль-Джаузи).
PM
Top
AbdAllah
Tarix 18 Feb 2009, 19:00
Цитировать сообщение
Unregistered
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

Allah rizasi ucun menim suallarima cavab verin eziyyet cekmeyim.

1) Cuma quslu nece alinir? Adi qusl kimi? Yani yuxaridan asahga kimi cimmek?

2) Menim xesteliyim var. Hette bir nece il evvel size zenq ettim bu barede. Dastamaz dayanmir. Bagirsag problemim var. Mualice edirem. Tez tez pozulur. Deqiqeden bir pozulur . Siz dediz ki dastamaz al ve namazi gil, qalan senlik deyil. Cunki senden asili olmayan bir xestelik dir. Allah sizden razi olsun. Eziyyeten meni elediz Allahin izni ile. Yoxsa artiq havalanirdim, bilmirdim ne edim , dushunurdum ki her namaz batildir. Teze dastamaz almaq heyri yox idi , cunki pozulurdu derhal. Indi de beledi. Amma siz dediyiniz kimi edirem. Allah razi olsun.
Sualim burdadiki cuma gunu mene cetin olur mescidde ayaqlari yumaq. Bele etmek olar- Cuma quslu alim, ve evden cixan moment dastamaz alim?, AMMA BILE -BILE KI YOLDA DASTAMAZ POZULACAG ve sonra mescidde MESX cekim? Allah sizden razi olsun. Sabr versin.

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1. Sadəcə niyyət fərqlidir, adi çimməkdir.
2. Olar.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Top
qerib xanim
Tarix 18 Feb 2009, 21:43
Цитировать сообщение

Status: İstifadəçi indi forumda deyilПользователь
*

Profil
Qrup: Пользователи
Xəbərlər: 41
İstifadəçi №: 13465
Qeydiyyat: 30-05-2008

Цитата
4.Hz Ayşe (ra.) validemiz, peygamberimizle evlendiğinde kaç yaşındaydı?

Cavab:

4. Aişənin (r.a.) 9 yaşı olub.

SALAMALEYKUM SHEYX.sualim beledir.bu yaxinlarda turk kanallarinin birinde bir(islam alim ve kim odugunu bilmedim deqiq) bele bir cixish eledi ki, PEYGEMBER (s.a.s) AYISHA (r.a) ile evlendiyinde onun 17 yashi olub..bunu ona esaslanib deyiller ki,o zaman AYSHA(r.a) nin bacisinin 27 yashi olub..o bacisindan 10 yash kicik odugundan bele qenaete gelibler ki, AYSHA(r.a) nin 17 yashi olub..bunu duzgun qebul etmek olar?? onu da qeyd edim ki, verilishde qizlarin tez ere verilmesinden gedirdi..muselmanlarin qizlarini AYSHA(r.a)nin 9 yashinda ere getdiyi behane edib tez ere verilmesinden danishilirdi.yeni danishan o alimdi kim idise muselmanlara qizlarini tez ere vermesinde AYSHA(r.a) ni behane ile misal getirmesinler, cunki o zaman onun 17 yashi olub..

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Xeyr, 9 yaşı olub və o zaman nəinki Aişə (r.a.), hətta başqa qızlar da tez ərə gedirdilər. Elə öz nənələrimzə bax.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
PMНаписать письмо
Top
salam
Tarix 18 Feb 2009, 21:45
Цитировать сообщение
Unregistered
salam aleykum
seyx bir nefer cenneti bele fikirleshir
cennet shehvetlernen olsun+yani cenneti
dunyadaki qizlara nece yaxinliq edirsen ele tesevur edir,bele fikirleshmeknen
hemin insan kufur edir,haram edir, yoxsaki bu cur xeyallara getirmek caizdir?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Küfr etmir, lakin özünü yormasın, belə şeyləri fikirləşməkdənsə, bu cənnəti qazanmağı düşünsün. Əsas ora girməkdir, girəndən sonar ordan çox razı qalacaq.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Top
Guest
Tarix 18 Feb 2009, 22:04
Цитировать сообщение
Unregistered
Цитата
AsSalamu alaikum wa RahmatuLLahi wa Barakatu.
1. Qardas, bir biznes ishi acdiqda orda subliminal reklamdan (el arasinda "25-ji kadr" deilir) istifade ede bilermi? Burda esas mahiet ondan ibaretdir ki, potensial aliji kytlesinin shyuraltina istediyin mali almagi/istifade etmei telqin edirsen, yeni inanin shyurunu manipulasia etmis olursan. Bu Sheriet baximindan halaldirmi?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1.Etmək olar, sadəcə əsas odur ki, reklam doğru olsun.
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Hörmətli şeyx !
Bu "25-ci kadr" məsələsinin icazəli olması şəxsən mənə çox qəribə gəlir. Səhf eləmirəmsə bu cür reklamlara qadağa qoyulmuşdur telekanallar üçün. Və səbəb də o idi ki, TV-yə baxanda 1 saniyədə 24 kadr keçir və bu normal temp sayılır və insan beyni bunu rahat qavrayır.Lakin 25 kadr artıranda bu artıq insanın psixikasına təsir edir (şüuraltı yəni подсознание) və insan özündən aslı olmayaraq reklam olunan mallardan və ya xidmətlərdən istifadə edir , təxminən qipnoza bənzər bir şeydir. Nəticədə elə çıxır ki bu cür reklamlarla insanların seçim haqlarını tapdalamış olurlar və reklam olunanı insan beyninə yeridirlər.

Allah razı olsun!
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh!

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Bu bir rəydir, əslən insan öz malını tərifləməlidir, əsas odur ki, tərifdə yalan olmasın.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Top
Guest
Tarix 18 Feb 2009, 23:32
Цитировать сообщение
Unregistered
Цитата
essalamu aleykum
dul qadinla kebin kesdirende onun yaxinlarindan icaze almaq vacibdi?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Bəli.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

Bes onda bu ayeleri nece basha dushek?

Sizlərdən ölənlərin qoyub getdiyi zövcələr dörd ay on gün gözləməlidirlər. Onların gözləmə müddəti­ bitərkən müvafiq qayda üzrə özləri barədə etdikləri işə görə sizə günah sayılmaz.(2-234)

Sizlərdən ölən və zövcələr qoyub gedən kimsələr zövcələrinə bir ilin tamamınadək (evlərindən) çıxarılmamaq şərtilə baxılmasını vəsiyyət etməlidirlər. Əgər onlar ( çıxıb getsələr, müvafiq qayda üzrə özləri barəsində etdiklərinə görə sizə günah gəlməz.(2-240)

Sizin fikrinizce bu ayelerden bele chixmir ki, onlar oz barelerinde ixtiyar sahibidirler?

Zehmet olmasa cavab Qurandan olsun!

Cavab:

Vəli mütləq olmalıdır. Lakin siz həmişə dəlil Qurandan istəyirsiniz, məgər sunnədən dəlil qəbul etmirsiniz? Bu yaxşı əlamət deyil. Quranda vəlinin lazımlığı barədə kifayət qədər dəklil var: “(Ey möminlər!) Aranızda olan subay kişiləri və ərsiz qadınları, əməlisaleh (yaxud evlənməyə qabil) kölə və cariyələrinizi evləndirin. Əgər onlar yoxsuldurlarsa, Allah öz lütfü ilə onları dövlətli edər. Allah (lütfü, mərhəmətilə) genişdir, (hər şeyi) biləndir!” (Nur, 32). Burda evləndirin kəlməsi, yəni vəli durun, bu göstərir ki, bu məsələ vəli ilə olur.
“Allaha şərik qərar verən (Onu inkar edən) qadınlar imana gəlməyincə onlarla evlənməyin! Əlbəttə, Allaha iman gətirmiş bir cariyə, gözəlliyinə heyran olduğunuz bir müşrik bir qadından daha yaxşıdır. Həmçinin müşrik kişilər Allaha iman gətirməyənə qədər mömin qadınları (onlara) arvadlığa verməyin! Əlbəttə, Allaha iman gətirən bir kölə camalına məftun olduğunuz müşrik bir kişidən daha xeyirlidir. Onlar (müşrik qadınlar və kişilər) sizi Cəhənnəmə çağırdıqları halda, Allah sizi Öz izni ilə Cənnətə, məğfirətə (bağışlanmağa) çağırır və yaxşı düşünüb ibrət almaları üçün insanlara hökmlərini aydınlaşdırır” (Bəqərə, 221), “İçinizdən azad mömin qadınlarla evlənməyə maddi imkanı olmayanlar sahib olduğunuz (əllərinizin altında olan) mömin (cavan, iffətli) cariyələrdən (kənizlərdən) alsınlar. Allah sizin imanınızı (əqidənizi) daha yaxşı bilir. Hamınız bir-birinizdənsiniz. (Azad kişi və qul, azad qadın və cariyə-hamısı Adəm nəslindəndir. Onlar hamısı Allah bəndələri olduqları üçün yaradılış etiqad baxımından aralarında vəhdət, birlik mövcuddur. Buna görə də cariyələrə həqarətlə baxmayın). İffətini qoruyub saxlayan, zinakarlıq etməyən və aşnası olmayan cariyələrlə sahiblərindən icazə alıb evlənin və onların mehrlərini qəbul olunmuş qaydada verin! Əgər onlar (ərə getdikdən sonra) zina edərlərsə, cəzaları azad qadınlara verilən əzabın yarısı qədərdir. Bu (kənizlərlə evlənmək), (ehtiras, şəfvət üzündən) zina etməkdən qorxanlarınız üçündür. Əgər səbr edərsinizsə, sizin üçün daha yaxşı olar. Həqiqətən, Allah bağışlayandır, rəhm edəndir!” (Nisa, 25), “Boşanmış qadınların gözləmə müddətləri bitərkən aralarında barışıq və yaxşılıqla yaşamağa razılıq olduğu zaman onların təkrar öz ərlərinə nikah edilməsinə mane olmayın! Bu sizin Allaha və axirət gününə inananlarınıza verilən bir nəsihətdir. Bu (şəri baxımdan) sizin üçün daha təmiz (faydalı) və daha pakdır. Allah (sizin mənfəətinizi) bilir, siz bilməzsiniz!” (Bəqərə, 232).
Allah daha yaxşı bilir!
Top
Guest
Tarix 18 Feb 2009, 23:46
Цитировать сообщение
Unregistered
Цитата
Salam aleykum
Qamət sən bir dəfə hansısa sulda Yezidin adının qabağında rahimahullah yazmışdın.Bu səhvən getmişdi yoxsa doğrudan da belə deyirsən?Linki tapa bilmədim.Maraqlıdır.

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Doğrudan da belə deyirəm, çünki kafir deyildi, müsəlman idi. Dörd il müsəlmanların xəlifəsi olub. Sadəcə məsum deyildi, xilafəti zamanı bəzi haidsələr olmuşdu. Ona görə də şəkk yoxdur ki, qiyamət günü cavab verəcək. Amma bu ona rəhmət oxumağa mane olmur. Rəhmət bir duadır, Allah onu bağışlasın.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

Xavaricler sizi bir balaca qorxudublar onlara aqziniza geleni deyirsiniz amma Yezid Ibn Muaviye peyqember ailesini vehshicesine qetle yetirdib ona rehmet oxuyursunuz?

Cavab:

Mən nə xəvariclərdən, nə də qeyrilərindən qorxmuram, bunu nədən götürdün. Sən qəribə müqayisələr edirsən. Huseynlə (r.a.) Yezidin (r.) arasındakı münasibətə qısaca baxsaq, bu hakimiyyət davası idi. Yəni Huseyn (r.a.) özünü hakimiyyətə daha layiq görürdü və müxalifətə çəkilmişdi, Məkkəyə, Abdulla ibn Zubeyrin (r.a.) yanına. Bu vaxt Kufəlilər onu aldadırlar ki, gəl bizə başçılıq et və biz səni hakimiyyətə gətirək. Huseyn (r.a.) də onlara aldanıb gedir Kufəyə. Kufəlilər də sonda onu öldürürlər. Yəni onların arasındakı problem dini problem deyildi, hakimiyyət mübarizəsi idi ki, kim xəlifə olsun.
Xəvariclər barəsində isə peyğəmbər (s.a.v.) demişdi ki, müşrikləri tərk edib işləri müsəlmanlarla olacaq. Sən sadəcə düzgün qiyas etmirsən.
Allah daha yaxşı bilir!
Top
Harun
Tarix 19 Feb 2009, 01:44
Цитировать сообщение

Status: İstifadəçi indi forumda deyilПользователь
*

Profil
Qrup: Пользователи
Xəbərlər: 45
İstifadəçi №: 22274
Qeydiyyat: 25-12-2008

Salam alekum

1 Gardas men burda(Turkiyenin kanali) Hilal tv-ni izleirem bilmek isdeiremki sizin bu kanal baresinde bilmeyiviz gerekdi.Burda Sehabelerin heyatinnan ve Gurandan dersder kecirler bu kanal nurcularin kanalidi yoxsa?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Belə kanallardan ehtiyatlı olun.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
PMНаписать письмо
Top
Guest
Tarix 19 Feb 2009, 01:48
Цитировать сообщение
Unregistered
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu.
InşəAllah Abu Bekr Mescidi hacan acilagaq?
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu.

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Gözləyirik, inşəAllah, açılmalıdır.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!
Top
0 İstifadəçi bu mövzunu oxuyur (0 Qonaq və 0 Gizli İstifadəçi)
0 İstifadəçi:

Подписка/Печать Səhifələr: (20) « Birinci ... 11 12 [13] 14 15 ... Sonuncu » Закрытая темаСоздать темуСоздать опрос

 [ Время генерации скрипта: 0.0799 ]   [ Использовано запросов: 14 ]   [ GZIP qoşulub ]